محل تبلیغات شما

صادق قطب زاده همیشه با یک کیف پـُر از پول به دیدار خمینی در نجف میرفت

صادق قطب زاده : این انقلاب كابوسی بود كه من برای این ملت رقم زدم. من مقصر هستم. می مانم و با سرنوشتم روبرو می شوم

این روزها دیگر كمتر كسی نام صادق قطب زاده» را بیاد می آورد. اما او بدون شك یكی از تأثیرگذارترین رجال ی متأخّـر بوده است. در حدود سی سال از اعدام او می گذرد. اما گرد و غبار زمان، همچنان نتوانسته ماجرای سراسر رمز و راز او را محو كند. تا آنجا كه فردی از نسل بعد از انقلاب (همچون من) را به واكنش وا داشته. قصد آن دارم كه در آینده مطلبی بسیط در مورد داستان شگفت انگیز قطب زاده، ارائه كنم.

می گویند متولد زمستان ۱۳۱۵ بوده است. در دارالفنون تحصیلات مقدماتی را به آخر رسانده. خیلی زود به اپوزیسیون حكومت پهلوی بدل گشته. به سلك مصدّقــیون در آمده و بارها صابون زندان به تنش خورده. ناچار در اواخر دههء سی به امریكا مهاجرت می كند و رهبری انجمن اسلامی دانشجویان را بر عهده می گیرد.

در جشنی كه حكومت پهلوی در واشنگتن ترتیب داده، قطب زاده بر گوش سفیر ایران اردشیر زاهدی» سیلی می زند و از امریكا دیپورت می شود. مدت ها سرگردان دنیا بود تا بالاخره در كانادا رحل اقامت می گزیند. حالا دیگر او یك انقلابی واقعی شده بود.

محمّد رضا شاه پهلوی در آخرین مصاحبهء زندگیش كه درست چند روز پیش از مرگش با دیوید فراست خبرنگار شبكه ا.بی.سی.نیوز انجام داد، چنین گفت: من باور نمی كنم همهء این كارها را خمینی به تنهایی انجام داده باشد. او حتی نمى داند پروتئین چیست! او مشاورینی دارد. به عنوان مثال همهء ما دو نفر از آنها را به خوبی مى شناسیم: ابراهیم یزدی و صادق قطب زاده. قطب زاده دانشجوی بی استعدادی بود كه از دانشگاه اخراج شد. گروهی او را عامل سـیــا و گروهی دیگر او را عامل كا.گ.ب می دانند.»

بعد از اتفاقات خرداد ۱۳۴۲ به كمك آیت الله خمینی می شتابد. سپس به لبنان می آید و در زمرهء هواداران امام موسی صدر به فعالیت می پردازد.

نكتهء جالب آنكه: در همان زمان قطب زاده با سرویس امنیتی دولت معمّر قذافی در لیبی همكار می كند. این همان سرویس اطلاعاتی ست كه درست پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، امام موسی صدر (استاد معنوی قطب زاده) را می رباید و تا همین امروز هم خبری از او در دست نیست. بعد از پیروزی انقلاب، قطب زاده برای آزادی امام موسی صدر تلاش فراوان می كند اما بخش عمدهء آن تلاش ها هرگز بر ما فاش نشد.

آقای سید روح الله ساكن نجف است. قطب زاده مدام با چمدان های مملوّ از دلار به دیدن آیت الله می رود. كسی نمی داند قطب زاده این پول ها را از كجا می آورد. هزینه های مبارزه از این راه تأمین می شود. سید مصطفی خمینی» به این پول ها اعتراض می كند. حتی در یكی از دیدارها، با قطب زاده درگیری فیزیكی پیدا می كند. اما آیت الله خمینی، جانب قطب زاده را می گیرد، حتی بر سر دو پسر خود فریاد می زند كه : صادق، بیش از شما فرزند من است.» این مسأله سبب ساز كینهء عمیق فرزندان آیت الله خمینی نسبت به قطب زاده می گردد.

در خلال اجلاس گوادالوپ كه در مكزیك برگزار می شود، رهبران كشورهای غربی به دور هم گرد می آیند و تصمیم می گیرند كه دست از حمایت رژیم پهلوی بردارند اما در عوض حكومت برآمده از انقلاب را برسمیت بشناسند. صادق قطب زاده به نمایندگی از كمپین آقای خمینی در این اجلاس شركت می كند و با نبوغ خود، از دولت های غربی امتیازات زیادی به نفع انقلابیون می گیرد.

در دورهء اقامت در پاریس هم، آیت الله بدون م با قطب زاده و ابراهیم یزدی حتی آب هم نمی خورد. در پرواز انقلاب به تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ ، قطب زاده تنها كسی ست كه اجازه می یابد در طول سفر پر التهاب، در كنار آیت الله خمینی بنشیند. حتی زمانی كه خبرنگاری از احساس آیت الله می پرسد كه بعد از پانزده سال قدم بر خاك میهن می نهد، آیت الله خمینی جواب غیر مسؤلانهء هیچی» را می دهد كه قطب زاده در مقام مترجم، با دستپاچگی سعی در رفع و رجوع این جواب نابخردانه می كند. اما این موضوع از چشمان تیزبین رسانه ها مخفی نمی ماند.

آیت الله خمینی همواره معتقد بود كه مهمترین ركن هر حكومت، رادیو و تلویریون آنست. به همین دلیل قطب زاده كه بیشترین وثوق را او به دارد، بر مسند ریاست ادارهء رادیو تلویزیون انقلاب می گمارد. نظرات ضدّ و نقیضی در مورد عملكرد او در این سمت وجود دارد. اما گروه های تندرو و متعصب مذهبی، برنامه های تلویزیون قطب زاده را مخرب تر از برنامه های تلویزیون طاغوت می دانند. لذا چندین بار شكایت نزد امام شان می برند.

به نظر می رسد كه قطب زاده رابطهء چندان خوبی با مهندس مهدی بازرگان و دولت موقت او نداشت. لذا عباس امیرانتظام چندین بار از تبلیغات غیرمسؤلانهء تلویزیون تحت امر قطب زاده علیه دولت موقت، گله می كند.

در روز 13 آبان ماه 1358 دانشجویان موسوم به پیرو خط امام، سفارت امریكا را به اشغال خود در می آورند. بحران جهانی بالا می گیرد. ایران كانون توجه دنیا مى گردد. در آن زمان ابوالحسن بنی صدر، سرپرستی وزارت امور خارجه را بر عهده دارد. بنی صدر در این باره چنین میگوید : من قطب زاده را در فرودگاه دیدم. به او گفتم: بالاخره كار خودت را كردی؟ جواب داد: من كاری نكردم. به او گفتم این گندی ست كه خودت زدی، خودت هم جمعش كن. و به این ترتیب پست وزارت امور خارجه را به او محول كردم.» پرسش در اینجاست كه: چرا دكتر بنی صدر، قطب زاده را عامل این اتفاقات می داند؟ تردیدی نیست كه قطب زاده برای آزادی گروگان ها و استرداد شاه، تلاش زیادی انجام داد.

در آن روز ها قطب زاده، سرشناس ترین فرد ایرانی به شمار می آید. روزی نیست كه در رسانه های بین المللی ظاهر نشود و در مورد بحران پیش آمده به مصاحبه نپردازد. مقامات امریكایی هم حساب خاصی روی قطب زاده باز كرده اند. چون مى دانند كه او علاوه بر وزیر امور خارجه، پسر معنوی امام نیز هست. قطب زاده با هماهنگی آیت اللّه خمینی، ملاقات های محرمانهء زیادی با مقامات امریكایی دارد. بعد ها مقامات جمهوری اسلامی، همین گفتگوها را سند خیانت قطب زاده معرفی كردند.

در همین روزها یعنی در آذر ماه سال 1358، موسم اولین دورهء انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران فرا رسیده. دو رقیب قدیمی یعنی قطب زاده و بنی صدر باز در مقابل هم صف آرایی می كنند. قطب زاده برای كمپین انتخاباتی، خرج فراون می كند. اما بنی صدر به لطف سخنرانی های پر شوری كه در دانشگاه صنعتی ایراد كرده، وضعیت بهتری دارد. در این ایام هنوز مردم ایدئولوژی را بر پول ترجیح مى دهند. لذا قطب زاده شكست سختی از رقیب مى خورد.

بعد از شكست در انتخابات، آرام آرام خورشید اقبال قطب زاده رو به افول می گذارد. روز های سخت او فرا می رسد. وقتی كه می بیند در نظام جمهوری اسلامی، تازه واردینی كه كوچك ترین نقشی در پیروزی انقلاب نداشته اند، قدرت را قبضه كرده اند، خونش به جوش می آید. سر ناسازگاری با مسئولین می گذارد. در رأس همهء آنها به حزب جمهوری اسلامی كه آیت اللّه بهشتی یكّه تاز آن است، حمله می كند.

حزب جمهوری اسلامی در حال به دست گرفتن كامل قدرت و پاكسازی حكومت است. بسیاری پاكسازی های اول انقلاب را به بهشتی نسبت می دهند. هر آن كس كه با این حزب یا اصل ولایت فقیه مخالف است، به تیر غیب گرفتار می آید. از آیت اللّه طالقانی تا مطهری ، قرنی ، مفتّح ، … همه به دست این فرقه حذف می شوند.

گفتگو های تلفنی قطب زاده شنود می شوند. قطب زاده توسط قدوسی (دادستان كلّ انقلاب) دستگیر می شود. انقلاب از مسیر خود خارج شده. همهء كسانی كه روزی دل خوشی از قطب زاده نداشتند (مثل بازرگان ، بنی صدر ، دكتر سامی و …) به حمایت از او بر می خیزند. چون به خوبی واقفند كه انقلاب به كجا می رود. به خاطر تلاش این افراد و مقالات فراوان كه در رومه ها چاپ مى كنند، حكومت ناگزیر به آزادی قطب زاده می شود. اما این تازه آغاز ماجراست.

مدّتی مى گذرد. ناگهان در روز 17 فروردین ماه سال 1361 خبر دستگیری قطب زاده به جرم كودتا علیه جمهوری اسلامی و ترور آقای خمینی، دنیا را به حیرت وا مى دارد. این دیگر جرمی نیست كه بشود از آن به آسانی گذشت. اعلام می شود كه كودتاگران با دفن مقدار زیادی مواد منفجره در اطراف منزل آیت اللّه خمینی در جماران، قصد توطئه به جان ایشان را داشته اند.

نورالدّین كیانوری (دبیر كل حزب تودهء ایران) در این رابطه می گوید: ما از قصد توطئهء قطب زاده آگاه شدیم. لذا دو نفر از افسران حزب (سرهنگ عطاریان و سرهنگ كبیری) را در ستاد كودتا نفوذ دادیم. اخبار را به صورت منظّم به اى و رفسنجانى می رساندیم. تا درست در حالی كه تنها چند ساعت به شروع كودتا مانده بود، قطب زاده را دستگیر كردیم.» جالب اینجاست كه وزیر اطلاعات نه تنها از آن دو افسر (عطاریان و كبیری) تشكّر نمى كند، كه بلافاصله هر دوی آنها را اعدام مى كند!

سید احمد خمینی در زندان به ملاقات قطب زاده می رود و از او می خواهد كه استغفار نامه ای كه از قبل تنظیم شده را امضاء كرده و از آقای خمینی طلب مغفرت كند. قطب زاده بر می آشوبد و می گوید : كسی كه باید عذر خواهی كند، خود خمینی ست نه من.

بالاخره قطب زاده بر روی صفحهء تلویزیون ظاهر می شود و اعتراف میكند. اما مهم ترین نكته این كه نامی از آیت اللّه سید كاظم شریعتمداری» به میان می آورد كه همین مسأله موجب نابودی این مرجع تشیع مى گردد. بسیاری بر این باور هستند كه آقای خمینی با این عمل مرجع اعلاء زمان خود را از دور خارج ساخت تا خود به تنهایی در قدرت بماند. فراموش نكنیم كه آیت اللّه شریعتمداری در سال 1342 درجهء مرجعیّت را به آقای خمینی اعطاء كرد تا جان او را در برابر حكومت وقت نجات دهد. اما بعدها خود قربانی این تصمیم شد.

این معما زمانی پیچیده تر مى شود كه خاطرات آیت اللّه حسینعلى منتظری را در همین رابطه مى خوانیم : وقتی كه آقای قطب زاده را بازداشت كردند، ما شنیدیم كه ایشان سوء قصدی راجع به مرحوم امام داشته و در چاهی نزدیك محل سكونت ایشان موادی كار گذاشته اند كه كشف شده و آقای شریعتمداری هم از این موضوع اطلاع داشته اند.

روزی آقای احمد آقا در قم به منزل ما آمد و در حالی كه آقای حاج سید هادی نیز حضور داشت، با نحوهء تهدید آمیز گفت: امشب قطب زاده در تلویزیون مطالبی را راجع به آقای شریعتمداری می گوید. شما مواظب باشید حرفی نزنید و چیزی نگویید! بعد شب، مصاحبهء آقای قطب زاده از تلویزیون پخش شد و در این راستا بود كه به سراغ آقای شریعتمداری رفتند، و من از صحّت و سقم قضایا بی اطّلاع بوده و هستم. بعداً شنیدم آقای حاج احمد آقا در زندان سراغ قطب زاده رفته و به او گفته است: شما مصلحتاً این مطالب را بگویید و اقرار كنید و بعد امام شما را عفو می كنند. اما بالاخره او را اعدام كردند. و باز بعدها از طریق موثقی شنیدم كه جریان ریختن مواد منفجره در چاه نزدیك محل سكونت مرحوم امام، به كلّی جعلی ست و واقعیت نداشته است و منظور، فقط پرونده سازی برای مرحوم شریعتمداری بوده است.»

رومه های آن روز برای تأكید بر فساد اخلاقی قطب زاده، نوشتند: قطب زاده در حالی كه با معشوقهء فرنگی خود در منزلش بود، دستگیر شد.

در واقع این دختر، نامزد قطب زاده بود. نامش كرول جروم» ، اهل كشور كانادا و خبرنگار شبكه سی بی سی بود. او بعدها كتابی در مورد قطب زاده نوشت به نام مردی در آینه”. خودش چنین می گوید: صادق می دانست كه به سراغش خواهند آمد. به او گفتم: من و دوستانم تو را از كشور خارج خواهیم كرد. اما او جواب داد: نه. این انقلاب كابوسی بود كه من برای این ملت رقم زدم. من مقصر هستم. می مانم و با سرنوشتم روبرو می شوم. وقتی كه سوار ماشین شد كه برود، هرگز نمیدانستم كه دیگر او را نخواهم دید. باور نمی كردم كه آقای خمینی پسر خود را خواهد كشت.»

مى گویند یكى از كسانى كه در رابطهء با این كودتا دستگیر و زندانى مى شود، شخصى است كه قطب زاده او را پیر و مرشد خود مى دانست. حتى اعتقاد داشت كه این شخص داراى كرامت است و ضمیر افراد را مى خواند. گویا ایشان بنا داشته اند با اصول تصوف و طریقت لاهوتى، راه اصلاح دنیا را فراهم سازند. كسى به نگارنده گفت: شخصى در گروه قطب زاده نفوذ مى كند، اما چون هرگز استاد قطب زاده او را ندیده بود تا با قدرت ماورائی خود، به ذاتش پى ببرد، لذا طرح آنها عقیم ماند و همگى قربانى این دسیسه شدند.» الله اعلم !

محمد محمدى رى شهرى (اولین وزیر اطلاعات جمهورى اسلامى) در این باره میگوید : قطب زاده براى كودتا یك سال و نیم فعالیت كرده بود و پس از دستگیرى اعلام كرده كه آماده ام حرف هایم را در مصاحبهء تلویزیونى بگویم اما به شرط اینكه مرا فوراً یا اعدام كنید یا عفوم كنید.»

قطب زاده فوراً اعدام یا عفو نشد. او پنج ماه در زندان اوین (به زندانبانی اسداللّه لاجوردی) روز های پر محنتی را سپری كرد. دادگاه او در مرداد همان سال تشكیل شد و بعد از 20 روز محاكمه، سرانجام در سحرگاه روز بیست و چهارم شهریور ماه سال 1361 به جوخهء اعدام سپرده شد.

گروهی بر این باورند كه او هرگز اعدام نشد. بلكه جایی در همین نزدیكی مخفی شده. به هر روى كتاب فرزند خوش قد و بالاى انقلاب اسلامى این گونه بسته شد و باز یك انقلاب دیگر، یك فرزند دیگر را طعمهء خویش ساخت. داستان صادق قطب زاده یكی از معما های چند دههء اخیر به شمار می رود. گروهی او را به سان فرشته ای پاك و منزّه مى دانند و گروه دیگر او را ابلیسی تمام عیار می شمرند. او هر چه كه بود، قسمتی انكار نشدنی از تاریخ معاصر ما بود.

میرزا جهانگیرخان صور اسرافیل   https://www.cloob.com/u/irtoya2/54863037

ناگفته‌های یونسی از پرونده کرباسچی، قتل‌های زنجیره‌ای، شنود و پرستوها قسمت دوم

ناگفته‌های یونسی از پرونده کرباسچی، قتل‌های زنجیره‌ای، شنود و پرستوها قسمت اول

ابوالفضل توکلی‌بینا :بی‌شک چهار ماهی که امام در پاریس بود به کل دوران مبارزه می‌چربید

كه ,قطب ,زاده ,مى ,آیت ,انقلاب ,قطب زاده ,را به ,می كند ,او را ,آیت الله

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود(آچار) Max's notes Alecia's receptions اسلام دین جاودانگی Emmitt's life گروه مهندسی آج بوک کمیته راگبی استان تهران ..:بندریها.وبلاگی برای همه:.. انجام پروژه های NS2-3 دفتر وکالت وکیل لیست وکلا